I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

piątek, 1 września 2017

Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozgrywek


Autor: A.S. Posamentier i Ingmar Lehmann
Przedłożyła: Julia Szajkowska
Strony: 350
Oprawa: Miękka
Wydanie: sierpień 2017
Cena okładkowa: 42 zł


Alfred S. Posamentier - popularyzator matematyki, dziekan School of Education oraz profesor w City Collage of New York. Wydawca ponad 50 książek w dziedzinie matematyki.

Ingmar Lehmann - pracownik katedry matematyki na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz autor licznych publikacji o matematyce.


Zapalona ze mnie matematyczka, trzymam wszystkie moje zeszyty od matematyki, a i niekiedy ciekawsze książki. Ta książka dołącza do kolekcji. Trzymając ją w ręku, mam wrażenie iż to istne zagadkowe cudo. Dwóch tak uzdolnionych matematyków postanowiło rozszerzyć nam ciekawy świat matematyki, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uchylić rąbka tajemnicy na temat ciekawostek i pozwolić nam cieszyć się potęgą oraz pięknem matematyki. Książka skierowana jest również dla laików, osób dla których słowa jak algebra czy geometria brzmią co najmniej obco lub nawet groźnie.

Z wieloletnich obserwacji wśród uczniów, z którymi zdarza mi się od czasu do czasu pracować, wynika iż przeciętny człowiek, nawet przyparty do muru, nie doszuka się w matematyce niczego interesującego, a już tym bardziej po prostu prostego i fajnego. Matematyka jest bo musi być, trzeba ją odpokutować w szkole, by przez resztę życia posiłkować się elektroniką, która zaczęła za nas myśleć. Okazuje się, że mimo iż świat idzie do przodu, umiemy coraz mniej. Ta książka stworzona została po to, by przekonać swego czytelnika siebie. "Ciekawostki matematyczne" przedstawiają liczne,lecz nie wszystkie,  zagadnienia związane z liczbami oraz łączącymi je zależnościami, zdumiewające spostrzeżenia i wywody logiczne, pozornie trudne, lecz proste do wyjaśnienia problemy, które można łatwo przeanalizować, interesujące związki związane z algebrą  i geometrią oraz mimo swej prostoty, zatrważające krew w żyłach ułamki. Dlatego ta książka, to nie tylko doskonała lektura naukowa, nieustępująca napięciem powieściom kryminalnym, ale również rozrywka otwierająca przed czytelnikiem wrota do skarbnicy nieprzebranej wiedzy.




Książka została skonstruowana w sposób przyjazny, atrakcyjny i jednocześnie przekonujący do tego, iż matematyka jest absolutnie wszędzie, a poznanie je to prawdziwa zabawa. Dla mnie matematyka jest prawdziwą zabawą, są oczywiście zagadnienia, które staram się omijać. Po tej lekturze, którą bardzo wnikliwie przeanalizowałam od pierwszej strony do ostatniej, stwierdzam, iż celem autorów było przekonanie szerokiego grona odbiorców, że matematyką można się cieszyć, nie trzeba się jej bać oraz że niepowodzenia na tym polu odnoszone w szkole nie powinny być powodem do dumy. Zaakceptujmy matematykę, a ona zaakceptuje nas.    



Czyż to wszystko nie jest piękne??? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz