I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

poniedziałek, 5 października 2020

Czego Ci nie mówię - Yasmin Rahman

 Wydawnictwo IUVI na FB

Wydawnictwo IUVI


Autor: Yasmin Rahman 

Strony: 235

Oprawa: Miękka za skrzydełkami 

Rok wydania: 2020



Nowość na mojej recenzenckiej półce. Książka trudna, ważna, tak jak lubię najbardziej. Historia trzech nastolatek planujących popełnić samobójstwo. Tajemnicza strona www ma im w tym pomóc, która szuka partnera do samobójczego czynu, w pojedynkę jest trudniej, a grupie siła. Czy strona okaże się pomocna i poukłada dziewczynom w głowach odwodząc ich od tej decyzji życia? A może powiadomi rodziców i tym samym uratuje pół świata, wybawca zza monitora. A może... 

To nie są proste historie, nie są proste myśli, nieprzewidziane zwroty akcji. Przewidzisz finał przed ukończeniem ostatniej strony powieści? Pamiętaj pakt to pakt, zobowiązuję. Gdy ludźmi rządzą skrajne emocje nic nie jest ważniejsze od tych myśli... Powodzenia przy nocnym marku. 

Letnie marzenie - Cathy Cassidy

 Wydawnictwo IUVI

Wydawnictwo IUVI na FB

Tytuł: Letnie marzenie

Autor: Cathy Cassidy 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Strony: 280

Rok wydania: 2020

Literatura młodzieżowa



Cukierkowa historia, a raczej czekoladowa, wiśniowa, bombonierkowa. Budząca zmysły smaku i nastoletniego romansu... Kto kojarzy? Oczywiści, że "Wiśniowe serce". Teraz mamy do czynienia z kolejną powieścią, słodzoną miłością. Jednak, nie Cherry Castello jest tu bohaterką, a jej siostra - Summer Tanberry. "Letnie marzenie, to kolejna część z serii Bombonierki. Trzynastoletnia marzycielka, wielbicielka baletu, stawiająca sobie za cel zostanie tancerką. Chciałaby założyć szkołę baletową. Czy ta opowieść da jej tą szansę? Przekonajmy się otwierając książkę... Summer podąża za marzeniami, jak wielu z nas i jak wielu z nas robi to całą sobą, do tego stopnia, że zaczyna się pogrążać. Nie można żyć samą pracą. Autorka porusza ważne kwestię samooceny, otyłości, anoreksji. Wszystko sprytnie łączy w całość i przedstawia nam prawdziwe życie wielu nastolatek. Czy Summer sobie poradzi z wkraczaniem w dorosłość i czy sam tytuł nie przesłodził nam opowieści? Polecam ocenić samemu, bo ile ludzi tyle opinii. Moja jest jednak taka, że warto czasem odświeżyć umysł książką dla nastolatek, by znów móc spojrzeć na ten świat - świat młodzieży - i umieć pomóc, bo nikt nie powinien zostawać w trudnych chwilach samemu. 




niedziela, 3 maja 2020

Dzieci Sendlerowej Tilar J. Mazzeo - recenzja


Zapraszam do polubienia wydawnictwa na Fb

Autor: Tilar J. Mazzeo
Strony: 340
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2020
Cena okładkowa: 39:90



Opowieść o niezwykłej kobiecie o wielkim sercu i ogromnej odwadze. 

Myślę, że nie tylko ja czekałam z niecierpliwością na tą powieść. Odliczałam dni do premiery i godziny do nadejścia kuriera z książką, by móc zatrwożyć się w tej opowieści, niesionej echem w historii Polski. 

Irena Sendlerowa - nazywana polskim odpowiednikiem Oskara Schindlera. W czasie II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. 15 lutego będziemy obchodzić 107 rocznicę jej urodzin.
Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się 15 lutego 1910 r. w podwarszawskim Otwocku w patriotycznej rodzinie. Jej pradziadek, Karol Grzybowski, walczył w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię.

Ojciec Ireny, Stanisław Krzyżanowski, był lekarzem społecznikiem, głęboko zaangażowanych w pomoc potrzebującym, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy statusu społecznego. 


Smutek, złość, podziw, zazdrość odwagi, strach i wiele innych emocji szargało mną podczas czytania powieści. Trudno opisać w słowach co czuła główna bohaterka, która istniała naprawdę. Jej wspomnienia, jej czyny nie pozostawiają cienia wątpliwości, że była silną i szalenie odważną kobietą. Żyła w trudnych czasach, w złych i niesprawiedliwych. Choć sama nie miała w życiu łatwo, swoje życie zawierzyła innym. Mimo ryzyka pomagała wszystkim w koło. W 1942 roku, roku wojny, Irena jako pracownik opieki zdrowotnej, posiadała zgodę ma wchodzenie do warszawskiego getta. Miejsca śmierci, strachu, ubóstwa, zgrozy. Wydaje się, że była niezwyciężona, lecz co kryło się w jej głowie nikt nie wie... Wydostała ponad 2500 dzieci poza mury tego strasznego miejsca, z nadzieją, że po wojnie ich rodzice je znajdą. Nie przewidziała, że większość ludzi w getcie umrze i nigdy nie zobaczą swoich dzieci. Mali obywatele zyskiwali szansę na życie i tego nikt Irenie Sendlerowej nie zapomni. Stworzyła całą siatkę przerzutową, dzieci były transportowane w trumnach, kanałami czy też tajnymi przejściami. Zastanawia mnie, ilu było takich ludzi, o których istnieniu się nigdy nie dowiemy... 
Polecam z całego serca powieść Dzieci Sendlerowej. Jeśli chcesz przeczytać wartościową pozycję, nowość wydawniczą, a najlepiej dumnie umieścić w swojej domowej biblioteczce naprawdę słynną opowieść, to nie możesz przejść obok tej książki obojętnie. Symbol kobiety, która dawała nadzieję i... życie. Po prostu życie oraz szansę. Polecam lekturę, nie zwlekaj i czytaj!