Autor: Witold Szwajkowski
Format: A4
Strony: 88
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: WiR
Wydanie: Kraków 2021
Dzielenie i ułamki w klasach 4-6
Jeśli szukasz pomocy dydaktycznej dla swojego dziecka o dzieleniu,
to świetnie trafiłeś!
Autorem książki jest Witold Szwajkowski, jednak wiadomo, że "za" każdym fajnym facetem stoi jego żona, tutaj żona Elżbieta, o której nie mogę zapomnieć przy prezentacji, gdyż zapewne maczała swe palce w tej publikacji. Jeśli się mylę, proszę autora o sprostowanie w komentarzu pod postem. Oboje mają wieloletnie doświadczenie z dziećmi. Od przedszkolaków do starszaków. Od bajek do nauki. Pracują i odwiedzają szkoły, przedszkola, testują swe publikacje na grupach docelowych i świetnie im to wychodzi. Ogrom wiedzy i starań przekazują swym podopiecznym, że aż chciałoby się mieć ich u siebie w przedszkolu.
Tym razem w moje ręce wpadła publikacja pt: "Pankratek podpowiada, ile czegoś przypada" Moja prywatna testerka Alicja uczęszcza do klasy 3, więc publikacja świetnie nam się wpasowała. Przygodę z mnożeniem dzieci zaczynają już w klasie 2, natomiast w 3 już mamy ją w całej okazałości i w swym pięknie. Królowa nauk - mówię piękna, ponieważ uwielbiam matematykę, tak jak można przeczytać w moim opisie blogowym, czy moja córka również?
Zadania z tego zeszytu ćwiczeń nie mają charakteru typowych szkolnych zadań, tu są takie, z jakimi uczeń może spotkać się w realnych sytuacjach. Fajnie, że autor zastosował obrazkowy i kolorowy styl, to pomaga w przejrzystości, a wzrokowcy na pewno to docenią.
Na szczęście Pankratek przybywa z pomocą, kim on jest? Alicja mówi, że to PanWitold który rządzi kratkami w zeszycie od matematyki. To on podpowiada jak zabrać się za zadanie, przeprowadza nas przez zadania podpowiadając jak wykonać obliczenia. Uwaga! podpowiada, a nie mówi jak to robić. W ten sposób uczymy się, jak zrozumieć wynik dzielenia.
Celem omawianej publikacji nie jest rozwijanie umiejętności sprawnego liczenia w pamięci lub metodą pisemną, lecz zrozumienie istoty dzielenia i stosowanie jej do rozwiązywania różnorodnych zadań. Niektóre zadania, mają dwie wersje, z łatwiejszymi danymi i z trudniejszymi. Wszystko po to, by uświadomić uczniom, że sama wartość danych nie wpływa na sposób rozwiązywania zadań. Niektóre dane podano w rysunkach, niektóre w streści. Na końcu znajdziemy odpowiedzi, w których pokazano obliczenia z wykorzystaniem jednostek, aby podkreślić ich związek z integracją wyniku. Jest to cenna pomoc, gdyż zazwyczaj spotykamy się z samą odpowiedzią.
Podsumowując, wszystkie publikacje, które przeszły przez moje i Alicji ręce sprawdziły się. A było ich sporo, myślę, że warto wspomnieć o szeregu publikacji z dziedziny logopedii. Jeśli zaciekawiłam Wam Państwem Szwajkowskim, możecie dowiedzieć się o nich nieco więcej z: Elzbieta i Witold.Szwajkowscy na FB