Otóż kobieta w ciąży narażona jest na infekcje i przeziębienia, a to z powodu obniżonej odporności, co skutkuje ryzykiem zarażenia różnymi drobnoustrojami, a w szczególności wirusami i bakteriami. Choć przeziębienie przez wiele kobiet traktowane jest jako niewinne schorzenie, to w okresie ciąży może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Jak więc powinna się leczyć kobieta w ciąży?
Zacznijmy od tego, że wiele kobiet na początku ciąży choruje i ja również niestety tak miałam. Niekiedy konieczny jest lekki antybiotyk, lecz zdecydowanie lepiej sięgnąć po tzw domowe sposoby. Na rynku farmaceutycznym jest obecna duża ilość środków pomocnych w walce z przeziębieniem lub grypą. Jednak większość preparatów w swoim składzie zawiera substancje, których użycie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, a w innych jest wręcz zabronione dla ciężarnych. W każdym bądź razie, reaguj przy pierwszych objawach, nawet tych najmniejszych. Pod żadnym pozorem nie próbuj przeziębienia "przechodzić".
Domowe sposoby też działają
Głęboko w pamięć zapadł mi imbir. Wcześniej nie kupowałam w ogóle tego korzenia. Herbata z plasterkiem imbiry działa cuda, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie, ma lekko gorzki, pikantny smak, mi smakował :)
Herbata malinowa, może być dodatkowo wzbogacona witaminką C czyli cytryną, a dla słodzących i miodem. Syrop malinowy również wskazany.
Czosnek, oj tak, czego się nie robi dla dziecka... Jadłam czosnek na żywca popijając wodą, inaczej się nie dało. Czosnek jest za to naturalnym antybiotykiem, zwalcza infekcje i hamuje rozwój infekcji. Mimo okropnego smaku, nie wspominając zapachu, jest cudownym naturalnym lekiem.
Ok to po części temat mamy załatwiony, a co z apteką? czy faktycznie jest taka zła dla ciąży?
Jest taki fajny syropek o nazwie Prenalen-syrop. Szybko redukuje on objawy przeziębienia, a skład oparty na naturalnych ekstraktach z roślin (czosnek się kłania, czarna porzeczka, malina, witamina C), powoduje, że jest on zupełnie bezpieczny w ciąży. Syrop jest powszechnie polecany przez ginekologów-położników i można go kupić bez recepty. I ja również go zażywałam, początkowo nawet go lubiłam, ale gdy smaki się pozmieniały to nie mogłam na niego nawet patrzeć. Skuteczny i bezpieczny w okresie ciąży jak i dla matek karmiących, bezpieczny jego skład potwierdził Instytut Naukowy.
Paracetamol i Apap, to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które można zażywać w ciąży. Radzę jednak być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem ginekologiem i internistą.
No dobrze, a co z zębem, co gdy boli?
Środki znieczulające stosowane przy ekstrakcji zębów nie mają negatywnego wpływu na płód, ani nie przyspieszą porodu. Natomiast niewyleczony ząb lub proces zapalny toczący się w przeziębieniu może być przyczyną wielu problemów u przyszłej mamy. Jeżeli doszłoby do przeniesienia baterii, proces zapalny mógłby rozprzestrzenić się na inne narządy lub tkanki i stanowiłby zagrożenie. W przypadku problemu stomatologicznego - także w czasie ciąży - należy podjąć leczenie. Ponadto znieczulenie najbardziej zalecane jest w 2 trymestrze ciąży.
Byłam tylko raz przeziębiona w ciąży i wtedy pomógł mi czosenk , jedno piórko dwa razy dziennie oraz wapno do rozpuszczania ;)
OdpowiedzUsuńSporo ciekawych informacji i na pewno powinny się one okazać bardzo pomocne dla przyszłych kobiet w ciąży oraz takich, które dopiero planują w nią zajść
OdpowiedzUsuń