Brafitting to obecnie najpopularniejsze słowo w branży bieliźnianej, choć podejrzewam, że każdy je inaczej rozumie. Co brafitting więc oznacza dla Was? Dla mnie to nic innego jak sztuka doboru biustonosza, cały proces właściwego doboru. Proces ten składa się z dokładnego określenia rozmiaru (obwód pod biustem oraz w biuście) oraz wyboru spośród całej gamy idealnego modelu dla nas. Biustonosz powinien być tak dobrany, byśmy czuły się komfortowo i wygodnie, miały pięknie uformowany biust, a stanik był dla nas niczym druga skóra. Odpowiednio dobrany biustonosz to również kwestia zdrowia każdej kobiety. Źle dopasowany może powodować bóle karku, pleców, deformację piersi.
Cechy charakterystyczne dobrze dobranego biustonosza:
1. Wygodny,
2. Środek (mostek biustonosza) dobrze przylega do ciała,
3. Fiszbiny okalają piersi całkowicie,
4. Fiszbiny przylegają pod piersiami do klatki piersiowej,
5. Fiszbiny odpowiadają naturalnemu kształtowi piersi,
6. Miseczka nie ma załamań, jest całkowicie wypełniona,
7. Piersi nie wrzynają się w miseczki, nic nie "wypływa",
8. Obwód leży poziomo, jest ściśle dopasowany, jednak nie powoduje dyskomfortu,
9. Ramiączka nie wrzynają się w ramiona,są ułożone równolegle do siebie.
Jak dobrać biustonosz?
1. Zmierz się pod biustem - poznaj swój rozmiar pod biustem. To punkt wyjścia w ustaleniu zarówno rozmiaru pod biustem (liczba) jak i rozmiaru miseczki (literka).
- mierzymy się na stojąco, bez ubrania, bez stanika,
- miara musi znajdować się poziomo z przodu i z tyłu,
- pomiaru dokonujemy na wydechu,
- lekko ściskamy się miarką,
- od uzyskanego wyniku odejmujemy 3cm i zaniżamy w dół, np. nasz obwód wynosi 72cm,
a więc 72 - 3 = 69, zaniżamy i otrzymujemy 65 - oto nasz rozmiar biustonosza.
2. Zmierz się w biuście. Pomiar niezbędny do ustalenia miseczki.
- mierzymy się w miękkich, nieusztywnianych biustonoszach, które podnoszą nam biust,
- na stojąco (lub pochylając się do przodu - Panie o mniej jędrnych piersiach),
- miarę lekko napinamy, nie mocno, powinna leżeć równo z przodu i z tyłu,
- ostatnim krokiem jest odszukanie w tabeli naszego rozmiaru miseczki.
Musimy pamiętać, że rozmiarówki różnią się od siebie, w zależności od firmy biustonosza. Ostatnio zaskoczeniem było dla mnie, że dwa biustonosze tej samej firmy (KrisLine) i w takim samym rozmiarze różniły się od siebie głębokością miseczki dość sporo, zależność polegała tylko na tym, że były w innych kolorach. Więc jeśli biały pasuje na nas, to nie znaczy, że czerwony również będzie.
Jak zmierzyć głębokość miseczki?
Jeśli mamy zamiar zamówić biustonosz przez internet, warto znać głębokość miseczki, to nam ułatwi sprawę.
To
proste. Wywiń biustonosz na lewą stronę i nałóż go na kolano. Zmierz
miarką na płasko długość od fiszbiny na mostku, poprzez całą miskę do fiszbiny podpachowej, prowadząc miarę przez najgłębsze
miejsce w biustonoszu.
Od obwodu w biuście odejmujemy rozmiar pod biustem. Wynik odczytujemy w tabeli, która określa nam rozmiar miseczki. Pamiętaj, że wszystko zależy od marki biustonosza.
Aby odczytać swój rozmiar w tej tabeli:
- odnajdź swój rozmiar pod biustem w lewej kolumnie (np. 65)
- następnie, w tym samym wierszu, odnajdź kratkę ze swoim
obwodem w biuście (w centymetrach)
Kolumna, w której znajduje się twoja kratka, będzie oznaczona twoim rozmiarem miseczki (np. FF).
Pamiętaj!!! Pomiary to nie wszystko.
Możemy znaleźć wiele producentów biustonoszy. W zależności jakiej firmy stanik zamierzamy kupić, musimy regulować swój rozmiar do rozmiarówki danej firmy, np. w brytyjskim przeliczniku pasuje nam 65 FF, a w polskim 70 F. Kupno przez internet nie zastąpi nam nigdy przymierzenia w tradycyjnym sklepie, sama skusiłam się kilka razy, nie zawsze się udało kupić odpowiedni. Jak wcześniej wspomniałam, biustonosze mogą różnić się rozmiarem nawet jeśli są jednej firmy i rozmiaru. Na polski rynek aktualnie wchodzi coraz więcej biustonoszy zagranicznych marek, dostęp do choćby Freya czy Panache nie jest już tak utrudniony jak kiedyś. Nie musimy więc zamawiać przez internet na oko, możemy szukać swych wymarzonych biustonoszy w dobrych polskich sklepach, do czego gorąco zachęcam.
Jeśli któraś z Was obliczyła właśnie swój rozmiar określony wg moich wskazówek, który różni się znacząco od rozmiaru na swoim aktualnym staniku, to znaczy, że właśnie zrobiłaś pierwszy krok w stronę metamorfozy, jaką daje zmiana stanika na dobrze dobrany.
Nie bójmy się dużych misek, jak widzimy, że z tabeli wychodzi nam FF, myślimy niee... to pewnie coś nie tak. Zawsze pamiętajmy o tym, że im mniejszy rozmiar obwodu biustonosza, tym większa miseczka, to normalne.
I już tak na koniec... Utkwiła mi scena w programie Project Runway, gdzie modelka mówiła, że ma rozmiar stanika 65 D, z czego została przez wszystkich wyśmiana, mimo iż tłumaczyła na czym to wszystko polega, mimo iż pokazała metkę swojego stanika, na którym widniał rozmiar 70 E, czyli jeszcze większy. Została obiektem drwin, że sobie dodaje i przypisano jej rozmiar miseczki B. Mimo iż byli tam sami projektanci, pokazali, że potrafią tylko dyskutować o rzeczach, na który temat pojęcia nie mają.