I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Raz rajstopy, raz pończochy - jak powstają

Nie ma kobiety, która nie miałaby w swojej szafie choć jednej pary pończoch lub rajstop.
Są one idealnym uzupełnieniem spódnic i sukienek - w wersji klasycznej
czy też bardziej wyrafinowanej.
Jednak nie wszyscy wiedzą jak one powstają.
Firma Gabrielle odkrywa przed nami tajniki powstawania naszych ulubionych produktów.



Jakie maszyny do jakich rajstop?
Rajstopy o grubościach 8-100 den produkowane są na jednym typie maszyn, różnią się przędzą, z której są wykonane. Natomiast te powyżej 100 den wytwarzane są na innej grubości cylindra i mniejszym uigleniu.
 
Proces tworzenia wyrobów pończochowych przebiega przez kilka etapów. Pierwszy to działanie na szydełkarce pojedynczej lęgi z białej przędzy. Następnie ta lęga wędruje na kolejną maszynę, zszywającą czubki palców, maszynę do łączenia części majteczkowej oraz automatu, który wszywa klin (część majteczkową i klinową pomija się w przypadku pończoch). Wyrób następnie trafia do farbiarni, gdzie nadaje się mu odpowiedni kolor. Następnym etapem jest prasowanie i wyrównywanie powierzchni produktów, jednocześnie sprawdzając czy nasze rajstopy nie są wadliwe - to wszystko robi oczywiście specjalna maszyna. Gotowe rajstopy/pończochy trafiają do pakowania. 
Cały proces tworzenia tych produktów jest zautomatyzowany.


Kiedy trzeba rozpocząć pracę nad nową kolekcją by trafiła ona do sklepów na czas?
Przeważnie kolekcji poświęca się rok. Wstępnie ustalane są linie wzornicze, ich ilość i kolejność. Następnie tworzone są projekty, które w późniejszym czasie przekładane są na linie maszyny dziewiarskiej, dobierana jest przędza do danego wzoru, testowane są zestawienia obrabiając na szydełkarce cylindrycznej każde z zestawień wzorniczych z każdym przędzowym zestawieniem. Po analizie danych konfiguracji następuje selekcja, najlepsze wprowadza się na maszyny, gdzie zostają poddane korekcie. Najczęściej z 50 wzorów wybiera się około 10. 


Rajstopy w sprayu?
Po pierwszej wzmiance o rajstopach w sprayu obawiano się, że mogą one rewolucjonować rynek pończoszniczy. Dziś minął na nie szał, uważa się nawet, że są bardziej kłopotliwe i mniej efektowne. Kłopotów z rajstopami w sprayu można dopatrzeć się wielu, np. dłuższy czas zakładania i zdejmowania, problem z doborem odpowiedniego odcienia, pełnią funkcję zdobniczą, jednak nie zapewniają ochrony. Sprawdzają się jednak na upalne dni i nie musimy się martwić, że poleci nam oczko. Za rajstopami dzianymi.przemawia cena, w cenie jednej pary rajstop w sprayu można zakupić kilka par rajstop dzianych dobrej firmy. Osobiście uważam, że dziane jak i w sprayu mają swoje wady i zalety. Warto spróbować jednak wszystkiego, by się przekonać czyim jesteśmy zwolennikiem, ja preferuje pończochy a Ty?

Oto sposób użycia rajstop w sprayu. 


Gabriella Fabryka Rajstop w Łodzi otrzymała Laur Konsumenta 2014.

Mimo tego sądzę, że Gatty nikt nie przebije, nigdy się na niej nie zawiodłam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz