I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

sobota, 21 marca 2015

Kiedy z dzieckiem do specjalisty

Kiedy pojawiają się kłopoty, sam pediatra może nie wystarczyć.
Malec w pierwszych latach życia dość często spotyka swojego lekarza, choćby przy szczepieniach. Czasem jednak musi też odwiedzić specjalistę, choćby po to, by wykluczyć problemy ze zdrowiem. Zobacz, jacy lekarze poszukiwani są najczęściej.



NEUROLOG
Poproś o skierowanie jeśli  maluch często zaciska piąstki, nawet gdy śpi, wygina się w łuk lub patrzy tylko w jedną stronę. Takie problemy mogą świadczyć o zbyt małym lub tez zbyt dużym napięciu mięśni. Do neurologa kierowane są dzieci, które po porodzie dostały 0-1 punktów w skali Apgar. 
Nieprawidłowe napięcie mięśni może oznaczać kłopoty z rozwojem układu nerwowego. Neurolog zbada dziecko, jego odruchy i w razie potrzeby zaleci ćwiczenia usprawniające. Ten specjalista pokaże również jak kąpać, przewijać, kłaść oraz nosić maluszka, aby stymulować jego rozwój fizyczny i umysłowy.

ORTOPEDA
Każde dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić ortopedę ok 6 tygodnia życia. Ortopeda sprawdza, czy dziecko nie ma dysplazji,czyli zaburzeń rozwojowych stawów biodrowych. Wcześniej należy się udać do ortopedy, gdy zauważymy u naszego dziecka przeskakiwanie w biodrze lub gdy maluch bardziej zgina lub tez porusza tylko jedną nóżką. Ryzyko wystąpienia dysplazji jest większe, gdy wystąpiło ono u rodzeństwa dziecka, lub gdy dziecko przyszło na świat położeniem pośladkowym. Ortopeda wykonuje badanie USG stawów biodrowych, stwierdza ich rozwój oraz na kolejnych wizytach sprawdza, czy kości się uwapniły.

ALERGOLOG
Pediatra kieruje dziecko do alergologa, gdy występują trudności w leczeniu astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego dziecka, np. wymioty, biegunka. Alergolog po zbadaniu malca stwierdza, czy rzeczywiście ma ono alergię, jeśli tak, przepisuje leki antyhistaminowe, zaleca tekże dietę eliminacyjną. Warto zapytać lekarza o testy alergiczne, stwierdzające uczulenie. 

STOMATOLOG
Nie czekaj z pierwszą wizytą do kłopotów, wybierz się do stomatologa ze swoją pociechą wcześniej, najlepiej gdy zaczną pojawiać się pierwsze ząbki. Lekarz powinien podpowiedzieć jak dbać o mleczaki. Wybierz się do niego również, gdy dziecko skończy rok, a nie ma jeszcze ani jednego ząbka. 
Jeśli maluch ma próchnicę, lekarz zaleci lakowanie lub lapisowanie ząbków.
OKULISTA
Twoje dziecko robi zeza? Prawdopodobnie to nic groźnego, noworodki nie umieją kontrolować mięśni oczu. Wiele noworodków tak ma, nie powinnaś się tym martwić. Jednak gdy malec ma już ponad 2 miesiące, a zeza robi ciągle (nie od czasu do czasu) czas wybrać się do okulisty. Do okulisty trzeba zabrać dziecko również wtedy, gdy pojawiła się ropka w oczkach, która nie chce zniknąć mimo przemywania, gdy oczka są ciągle załzawione i zaczerwienione. Może to świadczyć o bakteryjnym zapaleniu spojówek lub zatkanym kanaliku łzowym. Wcześniaki urodzone przed 36 tc powinny być pod opieką okulisty, gdyż są najbardziej narażone na retinopię (chorobę siatkówki oka).

KARDIOLOG
Serduszko noworodka badane jest w szpitalu tuż po urodzeniu, jeżeli lekarz usłyszy szmery kieruje malca do kardiologa. Takie szmery wcale nie muszą świadczyć o jego wadzie, najczęściej z wiekiem mijają same, nie warto martwić się na zapas. Lekarz pediatra może zalecić też kontrolę u kardiologa, gdy dziecko jest osłabione, sinieje, ma przyspieszony, niemiarowy oddech.


UWAGA!!!
Do specjalisty zabierz:
- książeczkę zdrowia dziecka,
- skierowanie,
- numer PESEL dziecka, jeśli już został nadany,
- swój dowód osobisty,
- NIP zakładu pracy, w którym dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia,
- wyniki badań, jeśli takie posiadasz.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz