I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

poniedziałek, 2 marca 2015

Skóra noworodka - uszczypnięcie bociana, ciemieniuszka i inne



Skórę noworodka po porodzie pokrywa maź płodowa. Substancja ta nie powinna być zmywana, noworodki są wycierane i pozostawione w tej mazi zazwyczaj dobę. Ma ona znaczenie ochronne i odżywcze dla tak delikatnej skóry dziecka, zabezpiecza przed otarciem lub zakażeniem. Po porodzie sucha skóra noworodków złuszcza się. Najbardziej widoczne jest to na dłoniach, podeszwach stóp, na czole i tułowiu. Stan ten nie wymaga żadnego specyficznego leczenia, należy dziecku odpowiednio nawilżać skórę. Można dolać do kąpieli specjalnego płynu, po którym nie nawilża się już skóry żadnym balsamem czy oliwką, np. emulsja Oilatum baby. Używając innego płynu, np. Nivea do kąpieli dla noworodków, powinno się smarować skórę dziecka oliwką, balsamem lub kremem.




Włosy – dzieci przychodzą na świat z włosami, wycierają się jednak one w ciągu od 2 tygodni do 4 miesięcy. Nie należy się tym martwić, gdyż po pewnym czasie, wyrastają nowe, trwałe włosy. 

Czerwone plamy – wiele noworodków ma na brzegach górnych powiek, na czole nad nosem, nad górną wargę lub na granicy głowy i karku – czerwone plamki. Nazywane są one również „uszczypnięciem bociana”. Zmiany te w większości przypadku ustępują w ciągu roku.

Rumień toksyczny noworodków – małe, płaskie, czerwone plamki, niekiedy żółte po środku. Pojawiają się nagle na dużych powierzchniach ciała noworodka, zazwyczaj w pierwszych dniach życia malca. Znikają one po upływie kilku dni. Przyczyna powstania ich nie zawsze jest możliwa do zidentyfikowania. Najczęściej jest to reakcja na kontakt bardzo wrażliwej skóry ze środkami chemicznymi, głównie zawartych w proszkach do prania tkanin. Nie wymaga leczenia, lecz może nawracać. 

Znamiona macierzyste barwnikowe – zwykle to pojedyncze brunatne plamy, nieraz uwypuklone ponad powierzchnię skóry otaczającej, często z wyrastającą kępką włosów. Nie mają znaczenia klinicznego, chociaż niekiedy ich usunięcie może być podyktowane względami kosmetycznymi.

Plamy mongolskie - to bladoniebieskie, płaskie palmy pojawiające się w dolnej części placów, na pośladkach, na dłoniach i stopach u dzieci o śniadej cerze. Znikają one w ciągu do 5 roku życia dziecka.

Prosaki (milia) – białe grudeczki na nosie, czole, brodzie – spowodowane zaczopowaniem wydzieliny w przewodach niedojrzałych gruczołów łojowych. Nie wolno ich wyciskać. Znikają same w ciągu 2-4 tygodni.

Potówki – czerwone, drobne plamki, przechodzące zazwyczaj w pęcherzyki, nieraz wypełnione ropną treścią. Pojawiają się u dzieci, które są przegrzewane. Miejsca te należy dokładnie przemywać wodą. Można również kupić maść robioną z witaminą A- na receptę. 

Ciemieniucha – na skórze owłosionej głowy oraz w okolicy brwi, pojawiają się drobne, żółte strupki. Na taką skórę stosuje się oliwkę, preparaty przeciwko ciemieniusze oraz sczesuje się zmiany szczoteczką lub grzebieniem. 

Odparzenia i odczyny pieluszkowe – powstają na wrażliwej skórze, głównie gdy pieluszki niemowlęcia są za rzadko zmieniane. Często są też odczynem alergicznym  - tzw. alergia kontaktowa. Podrażniona i uszkodzona działaniem amoniaku (amoniak powstaje z połączenia kału z moczem) skóra, ulega zakażeniom, najczęściej grzybiczym. W leczeniu stosuje się różne maści na odparzenia. Stosowanie środków przeciwgrzybicznych wymaga konsultacji z lekarzem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz