I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

piątek, 6 stycznia 2017

Ancyklopek na placu zabaw
Seria o Ancyklopku, małym cyklopie ancymonie, to mądra i zabawna propozycja edukacyjna, dla dzieci od dwóch lat.

Autor: Piotr Dobry i Łukasz Majewski
Strony: 26
Format: 21x21
Oprawa: Całokartonowa
Rok wydania: 2016 
Cena z okładki: 24zł

SERIA:
Ancyklopek - 1 - Świat okiem Ancyklopka
Ancyklopek - 2 - Wszystkie psoty Ancyklopka
Ancyklopek - 3 - Ancyklopek na placu zabawAncyklopek to chłopiec o jednym oku, który bardzo kochał  swoich rodziców, tak samo jak uwielbiał chodzić i bawić się na placu zabaw. Ancyklopek miał jednak jeden problem, jedno oko to nie tylko to co wyróżniało go spośród innych dzieci. Był o wiele większy od swych rówieśników i to sprawiało, że ciągle miał kłopoty. A to huśtawki nie wytrzymywały jego ciężaru, a to zaklinował się na zjeżdżalni lub zajmował połowę piaskownicy. Inne dzieci nie lubiły go i nie chciały się z nim bawić. Unikały Ancyklopka, więc  musiał on bawić się sam, lubił budować duże budowle z piasku, marzył, by spotkać prawdziwego przyjaciela, który zaakceptuje go takim jakim jest. Jak się okazało, Ancyklopek nie był jedynym samotnym dzieckiem na placu zabaw, na huśtawce od dłuższego czasu huśtał się chłopiec, z którym również nikt nie chciał się bawić. Gdy chłopcy z zaciekawieniem się sobie przyjrzeli, okazało się, iż tajemniczy chłopczyk ma czworo oczu (nosi okulary). Po chwili dwulatkowie nawiązali kontakt i razem wznosili ogromne budowle w piaskownicy, doskonale się przy tym bawiąc. Oboje znaleźli przyjaciela i byli szczęśliwi. To szczęście zauważyły inne dzieci i zaczęły się przyglądać wspaniałej zabawie jaka toczyła się w piaskownicy. Postanowiły dołączyć do zabawy, po chwili, żadne dziecko nie było osamotnione.   


Książka z morałem, uczy tolerancji przedstawionej w najprostszy sposób, by już najmłodsze dziecko, nawet dwuletnie, zrozumiało o czym mowa i uczyło się empatii. Często rodzice nie są niestety tolerancyjni, a dzieci powtarzają to, co usłyszą w domu. Dzieci szybko się uczą przyswajając wiedzę wynoszoną z domu, dopiero później ze szkoły. Rodzic - najlepszy nauczyciel dla dziecka, z największym autorytetem, którego dziecko kocha bezwarunkowo. Nasze dzieci zapewne nie raz spotkają się w życiu z: niepełnosprawnymi, o innym kolorze włosów czy skóry, o innej religii, z niepełnej rodziny, biednej czy bogatej. Książka ta nasuwa nam myśl, w jaki sposób powinny się zachować i jak traktować innych. 

Jakiś czas temu pewna młoda mama powiedziała mi, że swemu dziecku tłumaczy jego wyróżniający się kolor włosów, przekonując swą córkę iż jest wyjątkowa na tle innych dzieci, że na placu zabaw nigdy się ona jej nie zgubi i wśród dzieci szybką ją odnajdzie, właśnie dzięki włoskom. Piękne słowa, mądre i powiedziane z sercem. Uczmy masze pociechy tolerancji, wtedy dzieci wyróżniające się, nie będą mieć kompleksów tak jak Ancyklopek. 

3 komentarze:

  1. Super recenzja książeczki z morałem są najlepsze :-) dużo uczą , tolerancja jest bardzo ważna a w tej książeczce jest świetnie poruszony ten temat ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super ksiazeczka sama nosze okulary i własnie jestesmy w trakcie badan wzroku cótki która też prawdopodobnie bedzie nosic okulary 17 stycznia mamy miec ostatnia wizyte która w pelni stwierdzi jak duza jest wada wiec chetnie kupie taka madra edukujaca ksiazeczke pozdrawiqm super recęzja prosimy o wiecej ksiażki kochamy

    OdpowiedzUsuń
  3. Książki z przesłaniem, jakimś morałem to świetna propozycja dla dzieci. Niech uczą się tolerancji, empatii od małego.

    OdpowiedzUsuń