MIŚ I BUT
Czytam globalnie
Zapowiedź 3-tygodniowego testowania
Autor: Maria Trojanowicz-Kasprzak
Ilustracje: Rena Grzybek
Strony: 38
Oprawa: Miękka
Format: 21 x 21
Rok wydania: 2015
Wiek: 1-5 lat
Metoda czytania globalnego doskonale sprawdza się u dzieci najmłodszych, poniżej 6 lat. Wykorzystuje ona typową dla tego okresu życia zdolność fotograficznego zapamiętywania otoczenia - tzw. pamięć ejdetyczną. Czytanie globalne to zapamiętywanie wyglądu całego wyrazu, bez wnikania w jego strukturę.
Pamięć ejedyczna - małe dzieci posiadają zdolność do bardzo szczegółowego zapamiętywania obrazów, potrafią je w zaskakująco dokładny sposób zapamiętać i odtworzyć. Zdolność ta, niestety, zanika z wiekiem. Noworodek wszystkie otaczające przedmioty widzi po raz pierwszy w swym życiu. Nie wie, które z nich są bezpieczne, a których należy unikać. Trzeba to otoczenie – miliony nowych przedmiotów, obrazów, poznać oraz zapamiętać. Jak najszybciej i jak najdokładniej. Dzięki tej zdolności nowonarodzone dziecko wzięte na ręce przez obcą osobę będzie płakać – wzywać na ratunek matkę.
Metoda czytania globalnego jest jedną z nielicznych metod pozwalających na naukę czytania w bardzo wczesnym wieku. Dzieci uczone tą metodą nabywają zdolność płynnego czytania nim jeszcze pójdą do szkoły. Czytanie globalne pozwala ominąć żmudny etap literowania. Dzięki temu metoda jest przyjemna i kojarzy się dziecku tylko z pozytywnymi emocjami oraz zabawą. Dzieci uczone tą metodą to przyszłe mole książkowe, intelektualiści z własnym zdaniem i imponującą wiedzą.
Na czym polega metoda globalnego czytania?
Metoda polega na wielokrotnej prezentacji dziecku wyrazów z jednoczasowym ich artykułowaniem.
Wyrazy mogą być:
-w postaci specjalnie przygotowanych plansz,
-napisane na monitorze komputera lub tabletu,
-wskazywane w tekście książki, gazety,
-wskazywane na bilbordach reklamowych lub szyldach.
Plansze do nauki metodą czytania globalnego można wykonać samemu w domu – wydrukować lub odrysować ręcznie - czcionka powinna być stosunkowo duża, drukowana z użyciem małych liter, takich, jakie widzimy w ulubionej książeczce dziecka.
Gotowe plansze do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem można zakupić w e-sklepie: www.e-pentliczek.pl.
Zabawy w czytaniu globalnym
Naukę czytania metodą globalną można łączyć z zabawami ruchowymi, muzycznymi czy też plastycznymi. Przykłady takich zabaw dostępne są na kanale Pentliczek Tv.
U dzieci nieco starszych (powyżej 3-4 lat) do nauki czytania metodą globalną można użyć książeczek. Czytaj wspólnie z dzieckiem wskazując palcem artykułowany wyraz oraz towarzyszący mu obrazek. Wybieraj książeczki dla dziecka bardzo starannie - czcionka powinna być duża, wyrazy krótkie, wielokrotnie powtarzane. Wydawnictwo Pentliczek poleca serie „To ja ci mamo poczytam” oraz "Czytam globalnie".
Od kilku dni razem z 2,5 roczną Alicją testujemy książeczkę "Miś i but". Alicja, jak na buntowniczkę przystało jest bardzo oporna na poznawanie nowych wyrazów, nie chce mówić, powtarzać, ma na to wszystko swój czas. Jeśli ma ochotę lub czegoś potrzebuje, wtedy nieraz skusi się na powtórzenia słów. Większość jednak wypowiadanych przez nią sylab dla większości otoczenia jest niezrozumiała. Oczywiście rodzice zawsze zrozumieją o co chodzi dziecku. Ale jak pomóc dwulatkowi na poszerzenie słownika? Każde dziecko jest inne, ale lepszy start będzie miało w szkole, jak od małego zacznie przyswajać wiedzę, wtedy gdy mózg jest najbardziej chłonny, jak pisałam w przypadku metody globalnego czytania i pamięci ejedycznej.
Za około 3 tygodnie damy znać, jak nam idzie i ile słów w tym czasie poznało moje dziecko, oraz czy ta cała metoda przynosi faktycznie efekty.
Żałuję że wcześniej nie znalazłam tej metody , teraz męczymy się z literowaniem .Niby szybko przeliteruje wszystkie wyrazy ale ciężko jej sylabowac .
OdpowiedzUsuńMoja ma ciężką mowę, jestem ciekawa czy książeczka i metoda globalnego czytania coś pomoże...
UsuńSuper. Ja chyba wypróbuję u dziecka. Nie wiem, czy się to sprawdzi, ale mam wrażenie, że może być nieźle... :D
OdpowiedzUsuńKoniecznie proszę dać znać czy coś się zmieniło po wykorzystaniu tej metody.
UsuńSolidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.
OdpowiedzUsuń