I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

piątek, 14 kwietnia 2017

FASCYNUJĄCE eksperymenty naukowe


Autor: Thomas Canavan
Tłumaczenie: Lucyna Wierzbowska
Ilustracje: Adam Linley
Strony: 128
Format: 21 x 26
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2017
Cena okładkowa: 26 zł
Wiek: 8+
Tytuł oryginału: Science Experiments to Blow Your Mind



ZABAWNE I BEZPIECZNE
W tej książce opisano mnóstwo fascynujących eksperymentów naukowych, które można bezpiecznie wykonać w domu. Większość gadżetów potrzebnych do eksperymentów znajdziecie w swoich domach, a jeśli czegoś Wam brakuje, zapewne uda się to bez trudu kupić w miejscowym sklepie.
Uwaga! Superrady informują, kiedy należy skorzystać z pomocy kogoś dorosłego. Oczywiście dozór danego eksperymentu zależy od wielu młodego eksperymentatora i specyfiki danego zadania. Książka jednak radzi, by dorosła osoba sprawowała kontrolę nad wykonywaniem zadań przy użyciu akcesoriów kuchennych (ostrych noży, sprzętu elektrycznego, baterii).


Tęcza z CD, skaczące jajko, zawzięty lód, śliniąca się roślina, rzeżuchowy wyścig, oraz balon na ogrzane powietrze, to wszystko oraz wiele więcej możesz sprawdzić eksperymentując samemu w domowym zaciszu. "Fascynujące eksperymenty naukowe" trochę przypominają mi książkę "Dlaczego?" Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Książka zawiera mnóstwo eksperymentów, każdy opatrzony jest szczegółowym wyjaśnieniem całego przedsięwzięcia. Krótki wstęp do każdego doświadczenia, lista potrzebnych rzeczy, punkt po punkcie zarówno obrazkowe jak i słowne, wyjaśnienie jak wykonać krok po kroku eksperyment. Do każdego doświadczenia dołączono superrady, które pomagają nam sprawnie i bez kłopotów przeprowadzić doświadczenie. Podpowiadając nam jak efektywnie i najbardziej trafnie wykonać zadania, które przygotował dla nas autor. 




Mamy listę, mamy podpowiedzi i rady oraz wypunktowane kolejno zadania. Wydawałoby się, że to wszystko co potrzebne dziecku do sprawnego wykorzystania wiedzy oferującej przez książkę do samodzielnych doświadczeń. Autor jednak poszedł o krok dalej i przedstawił przy każdym eksperymencie opis, co by było gdyby... To bardzo ciekawe i pouczające notatki, proponujące nam dodatkową frajdę i sprawdzenie siebie w roli naukowca. Dziecko samo przekonuje się, co można jeszcze zrobić by udoskonalić doświadczenie oraz uczy się poprzez praktykę, wartościowych rzeczy, odkrywając tajemnice i zagadki świata. 

Ale, ale... to nadal nie koniec. Jak myślicie, co jeszcze może zawierać książka? Z racji, że to idealny przewodnik dla młodych ludzi, ciekawych świata i chcących poszerzania swojej wiedzy opierającej się na własnych doświadczeniach, znakomicie rozwija inteligencję i wyobraźnię, pozwalając kreatywnie spędzić wolny czas. Świetnie przygotowany przewodnik dla ciekawskich, zadających szczegółowe pytania. Zawiera dodatkowo rubryki z naukowymi tekstami, które przybliżają nam zjawiska występujące w życiu codziennym. Opartych na badaniach i zebranej wiedzy przez naszych przodków. W książce znajdziemy wiele interesujących faktów opartych na szeroko zdobytej wiedzy. Książka bez tajemnic, wyjaśni nam najbardziej skomplikowane zjawiska, nawet te trudne do wytłumaczenia. 



Cóż to by były za eksperymenty, których nie rozumiemy do końca? Pewnie mało ciekawe i pozostawiające po sobie niesmak tajemniczości. Na szczęście tej książki to nie dotyczy, gdyż serwuje nam wszystko jak na tacy, łącznie z wyjaśnieniem wszystkich doświadczeń, co i skąd się wzięło, dlaczego i w jaki sposób otrzymaliśmy konkretny efekt. Wyjaśnia nam zjawiska ,które wykonujemy razem z książką, opisując działanie wszystkich trików, dzięki którym osiągamy zamierzony efekt w eksperymencie. Ponadto na końcu odnajdziemy słowniczek, który wyjaśnia nam wszystkie pojęcia, jakimi powinien umieć posługiwać się każdy młody naukowiec. 


Książka "Fascynujące eksperymenty naukowe" to przewodnik warty uwagi, opierający się na ilustracjach z przeprowadzanych doświadczeń naukowych. Kolorowych i dokładnie przedstawiających nam w jaki sposób mamy postępować, by otrzymać zamierzony cel eksperymentu. Polecam wszystkim ciekawskim, fascynującym się doświadczeniami naukowymi oraz tym, co zadają najwięcej pytań. 

Nasze doświadczenie :-)  Jest moneta, nie ma monety...




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz