I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

czwartek, 19 lutego 2015

Co wiemy o marchewce?



Było już jabłko, czas na marchew... czyli rozszerzanie jadłospisu niemowlaka

Rozszerzając menu swojego dziecka o owoce i warzywa, to właśnie jabłko i marchewka jako pierwsze trafiają do jadłospisu twojego dziecka. Są to produkty łagodne, łatwo się przyswajają oraz bardzo rzadko powodują alergie, to wszystko jest bardzo ważne dla wciąż słabo rozwiniętego układu pokarmowego.
  




Marchew zaraz po jabłku

Kiedy?   Dziecko karmione butelką może dostawać marchew już po skończeniu 4 miesiąca życia, natomiast karmione piersią - w 7 miesiącu.
Ja dzisiaj pierwszy raz podałam mojej córce marchewkę, oto piękny śliniaczek na dowód - a mina po posmakowaniu - bezcenna.



Jak podawać?   Na początek możesz podać kilka łyżeczek soku marchwiowego, czy też marchwiowo - jabłkowego. Jeśli maluch dobrze znosi nowość w diecie, zacznij podawać gotowaną marchewkę rozgniecioną na papkę. Ja zaczęłam dziś od podania gotowej marchewki dla niemowląt, jest ona bezpieczniejsza, ponieważ pochodzi z ekologicznych upraw. Wprowadzając taką zmianę, pamiętaj, by nie przesadzić, zbyt duża ilość beta-karotenu u małego dziecka, może obciążyć tak delikatną wątrobę. 

Objawy podawania za dużej ilości marchewki?   Dziecko nabiera żółtawo- pomarańczowego zabarwienia skóry, należy wtedy zmniejszyć ilość marchewki.

Co wiemy o marchewce?

Marchew zawiera naturalne cukry, które dają dziecku energię oraz dzięki którym jest chętnie zjadana przez maluchy. To ona właśnie stanowi podstawę pierwszej papki jarzynowej zjadanej przez twoje niemowlę. Posiada wiele beta-karotenu, który przekształcany jest na witaminę A, niezbędną dla prawidłowego widzenia, wzrostu, dobrego stanu błony śluzowej oraz nabłonka skóry. Marchew ma w sobie wiele cennych witamin oraz składników mineralnych m.in. wapno, żelazo, fosfor i miedź.    

Bezpieczeństwo
Do ukończenia pierwszego roku życia, powinno się podawać dziecku tzw. "obiadki" (tj. np. nasza papka z marchwi), powinny one być uzupełnieniem posiłków. Jeśli decydujesz się na gotowe do kupienia w sklepie, zawsze sprawdzaj datę ważności, zazwyczaj są one dość długie, zwróć jednak uwagę na sposób i długość przechowywania dań po ich otwarciu.

Jabłko, marchew, dynia...
Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie malucha na witaminę A, należy podawać mu 150 gramów warzyw bogatych w karoten, np. fasolka szparagowa, dynia, groszek, szpinak. Oznacza to, że dziecko może zjeść codziennie marchewkę lub kilka łyżek groszku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz