I czerwone szpilki

I czerwone szpilki

czwartek, 19 lutego 2015

Jak pomóc dziecku rozwinąć mowę?



Zanim usłyszysz mama... tata...

Rodzice zawsze niecierpliwie czekają na pierwsze słowo swojej pociechy. Ono zaś mówi do nas od samego początku narodzin, a nawet jeszcze w brzuchu mamy...

Niemowlęta wiedzą jak nam przekazać swoje potrzeby. Gdy jeszcze nie potrafią mówić, dają nam sygnały: gdy są zmęczone/głodne - płaczą, a gdy się budzą/są najedzone/szczęśliwe - wydają dźwięki.
Właściwa mowa u każdego rozwija się indywidualnie, zdarza się, że niektóre mówią całymi zdaniami zanim nauczą się chodzić, inne nie potrafią czysto powiedzieć dwóch słów nawet w wieku 2/2,5 lat.

Co zrobić by dziecku pomóc rozwinąć mowę?  

1. Bądź gadułą - mów, nawet jeśli czujesz się niezręcznie, choć w przypadku relacji rodzic - niemowlę to raczej niemożliwe. dziecko od samego początku cię rozumie. By nauczyło się języka musi go słyszeć. Dzieci uwielbiają też kołysanki, rymowanki, piosenki - śpiewaj, recytuj, nuć melodię. Naukowcy przeprowadzili badania, udowodnili, że kobiety w ciąży, które słuchały często tej samej piosenki/melodii, puszczając/śpiewając później już narodzonym swym dzieciom tę samą piosenkę - dzieci te wykazywały większą uwagę i aktywność przy tej znanej im z czasów brzuszka, niż przy innej - nowej. 
Uwaga! Mów do dziecka, śpiewaj mu, ale wszystko z umiarem, uważaj by nie przeładować pociechy wrażeniami, może się to skończyć płaczliwością oraz kłopotami dziecka ze snem. Taka mała istotka też potrzebuje czasem spokoju i chwili wytchnienia.  

2. Mów jak dorosły - często czujemy pokusę mówienia do malucha zdrobniale, np. "A cio to za ślicne lącki?". To dezorientuje malca, a przede wszystkim nie pomaga mu w rozwoju mowy. Lepiej jak dziecko zacznie mówić czysto i wyraźnie,chyba nie masz ochoty prowadzać pociechy do logopedy?

3. Pytaj - to jeden z najlepszych bodźców do rozwoju mowy. gdy synek podchodzi do książeczki, zapytaj czy chce byś mu poczytała/obejrzała razem z nim książeczkę. Gdy córka pochwali się, że widziała gdzieś piękna lalkę, zapytaj jak wyglądała.

4. Słuchaj - wszyscy lubimy jak się nas słucha, dzieci również. Nie przerywaj maluchowi, gdy stara się coś opowiedzieć, nie dopowiadaj za niego, bo tak wyda ci się szybciej, bądź cierpliwa. Możesz mu jednak podpowiedzieć jak brzmi prawidłowo to, z czym ma duży problem. 

5. Czytaj, czytaj,czytaj - czytanie dzieciom bajek nie tylko jest przyjemne, ale i powiększa zasób słów malca. Możesz wprowadzić rytuał czytania jednej bajki na dobranoc, ale czytaj mu też w ciągu dnia, np. na pikniku, w kolejce do lekarza, czy tez w czasie podróży samochodem (pod warunkiem, że prowadzi ktoś inny).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz